Přejít na konec metadat
Přejít na začátek metadat
Obsah

Číselník odpadů

Číselník odpadů naleznete v horním lištovém menu i svislém navigačním menu pod záložkou Číselníky. V tomto editoru lze do programu založit seznam všech druhů odpadů (jednosložkových i vícesložkových). Tento seznam lze následně využít pro zadávání povolených odpadů na Skladové místo (horní lištové menu – Skladové místo/povolené odpady). Pozn.: Každému skladovému místu lze vytvořit vlastní seznam povolených odpadů. Číselník odpadů slouží jako obecný ceník za zneškodnění jednotkového množství daného druhu odpadu.

  

Popis jednotlivých funkcí

Insert

Pořízení nové položky do číselníku

F4

Změna kurzorem vybraného odpadu

Delete

Smazání kurzorem vybraného odpadu

F2

Kopie odpadu

F5

Přepočet záznamů, zobrazení aktuálního stavu (tzv. Refresh, Obnovení)

Shift+Ctrl+F11

Informace o záznamu

F3

Hledání

F7

Tisk přehledu odpadů

není

Vytisknout průvodku odpadu

není

Vytisknout základní popis odpadu

není

Vytisknout písemnou informaci o odpadu

Ctrl+O

Možnosti programu (parametry)

F1

Nápověda

není

Povolit odpad na všech skladových místech

není

Zakázat odpad na všech skladových místech

není

Povolit všechny odpady na všech skladových místech

není

Zakázat všechny odpady na všech skladových místech

není

Převést skupinu odpadů z katalogu odpadů do číselníku odpadů

není

Zařadit všechny odpady do přílohy č. 5 (režim PDP) – tato funkce umožňuje hromadně nastavit atribut Zboží dle přílohy č.5 zákona o DPH a v případě splnění všech zákonných podmínek (Zákon č. 47/2011 Sb., kterým se mění Zákon č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty) ukládat, tisknout doklady a fakturovat v režimu přenesení daňové povinnosti

není

Hromadně nastavit typ poplatku

neníNárok obcí na poplatek KO

 není

Aktualizace cen

Ctrl+E

Odpady určené pro EKO-KOM (nastavení přenosu dat pro čtvrtletní výkazy z programu EVI)

neníOtevře ceník pro aktuálně vybraný odpad

Ctrl+S

Pravidla pro určení sazby DPH – umožňuje vytvořit vlastní pravidla (podle individuálních potřeb každého uživatele programu SKLAD), podle kterých se bude na ukládaných záznamech připočítávat DPH v požadované výši

neníLimity pro příjem odpadů od občanů

není

Export do MS Excel

neníExport do XML
neníexport do Open Office Calc / Libre Office

Přidání nového odpadu

Po stisknutí tlačítka  nebo klávesy Insert je vyvolán editor, v němž je možné přidat do číselníku nový odpad (viz obr.).

V tomto editoru je možné zvolit ze čtyř typů odpadů:

Jednosložkový katalogový:

  • Tento typ odpadů vychází z katalogu odpadů a proto je jeho zadávání v programu nejjednodušší. V katalogu odpadů vyhledejte příslušné katalogové číslo, vyplňte vážní jednotku a stanovte cenu za zneškodnění této jedné jednotky a to jak pro firmy, tak pro občany. V seznamu odpadů je pak takový odpad interpretován písmenem „K".

U nebezpečných odpadů zaškrtněte též odpovídající nebezpečné vlastnosti.

Jednosložkový vlastní:

  • Tento typ zadávání rozšiřuje předešlou volbu o možnost upravit katalogový kód a název odpadu. Pro potřeby podkladů hlášení o nakládání s odpady je nutné v této editaci zachovat referenci s příslušným odpadem z katalogu odpadů. Na fakturách i ve skladové evidenci se zobrazí vlastní označení odpadu. Jednosložkový vlastní odpad vystupuje v seznamu odpadů pod písmenem „V".

Vícesložkový (směsný) odpad:

  • Tímto typem definujete směs tvořenou „katalogovými" odpady s pevnými podíly zastoupení jednotlivých složek směsi. Součet všech položek směsi musí být při ukládání 100%. Tento typ odpadu vyhovuje potřebě vést skladovou evidenci s příjemkami, výdejkami a fakturací nestejnorodých odpadů. Pro tvorbu ročního hlášení se směsný odpad rozloží podle podílového zastoupení na jednotlivé položky dle katalogu odpadů. V seznamu je směsný odpad označen písmenem „S".

Surovina / Materiál / Výrobek:

  • Tento typ definuje takové skladové položky, které se nepromítají do evidence odpadů, tzn. vznikly např. recyklací nebo tříděním a nepředstavují odpady. Tento odpad je zobrazován v číselníku označen písmenem „R". (Upozornění: Z důvodu konfliktu s výpočtem zákonných poplatků a finanční rezervy nelze tento typ odpadu použít na příjemce skládky.)

Multikomoditní sběr

V případě společného soustřeďování více druhů odpadu má obec možnost vedení evidence odpadů tzv. multikomoditním sběrem. U vybraných katalogových čísel (Skupina 20) nabídne program Sklad Odpadů 8 na formuláři pro přidání nového odpadu parametr pro zaškrtnutí - Multikomoditní sběr. Zaškrtnutím tohoto parametru se do pole Upřesnění doplní slovo "Multikomodita".
Metodický návod MŽP pro evidenci u multikomoditního soustřeďování odpadů v obci („multikomoditní sběr“) najdete na odkaze zde.
Multikomoditní sběr lze uplatnit u odpadů 20 01 01, 20 01 02, 20 01 39 a 20 01 40

Způsob rozpočtu pro multikomoditní sběr je uveden v návodu Evidence multikomoditního sběru odpadu.

Popis jednotlivých položek

Typ odpadu: Zde se určuje, bude-li zadávaný odpad jednosložkový, vícesložkový, vlastní a nebo bude patřit mezi skupinu výrobek / surovina / materiál (tuto skupinu budeme nadále pro účely tohoto manuálu označovat jako „ne-odpad").

Katalogové číslo a název odpadu: Způsob vyplňování těchto položek je proměnlivý a závisí na zvoleném typu vkládaného odpadu. V případě jednosložkového odpadu se zde zadává katalogové číslo přímo z katalogu odpadů. Název se vyplní automaticky. Pokud zapisujete vlastní odpad, můžete zadat libovolný kód i název, avšak pro následné korektní vytvoření např. průběžné evidence odpadů musíte vyplnit i existující katalogové číslo dle katalogu odpadů. V případě směsného odpadu zde můžete nadefinovat libovolný počet složek tj. katalogových čísel v procentuálním zastoupení, avšak konečný součet musí tvořit 100%. Poslední možností je „ne-odpad", u kterého se může v položkách kód a název uvést libovolná hodnota.

Ktg.: Tato položka znázorňuje kategorii příslušného odpadu (O = ostatní, N = nebezpečný odpad). V případě použití katalogu odpadů se kategorie vyplní automaticky. Pokud odpad spadá podle katalogu odpadů do kategorie O, avšak přesto vykazuje nebezpečné vlastnosti podle zákona o odpadech, potom je třeba mu nastavit kategorii N, takový odpad pak má v číselníku nastavenu kategorii O/N. 

Jednotka: V tomto políčku je třeba určit, v jakých jednotkách se bude daný odpad zadávat. Na výběr jsou již předdefinované, nebo lze zadat nové v číselníku jednotek. Jednotka může být hmotnostní (kilogram, tuna apod.) nebo nehmotnostní (objemová, kusová...). V případě zadání nehmotnostní jednotky odpadu je třeba určit vztah mezi touto jednotkou a hmotností v tunách (tzn. zadat hmotnost jedné takové nehmotnostní jednotky přepočtenou na tuny). Z této hodnoty program SKLAD následně dopočítává hmotnost (a potažmo cenu) daného odpadu, jež je zadáván v nehmotnostních jednotkách, při ukládání záznamů skladových pohybů. 

Koeficient objemu: číselný údaj, který vystihuje vzájemný poměr mezi hmotností a objemem dané položky a umožňuje tak stanovit objemový podíl vybrané položky vůči celkové ukládce.(v podstatě by mohl být chápán jako převrácená hodnota měrné hmotnosti dané látky). Tento údaj má význam pouze pro Skládky, které musí hlídat limitní množství odpadu OTZ vůči celkové ukládce. Výchozí hodnota=1. 

Ceník: V těchto kolonkách se uvádí občanská a firemní sazba odpadu za jednotku a skladový pohyb odpadu (příjem, výdej, prodej, výkup). V případě skládky se ceny uvádějí bez poplatků a fin. rezervy (ty jsou dopočítávány automaticky). 

Technologický materiál (OTZ): Tento parametr je zobrazen pouze v případě, že máte zaregistrován modul SKLÁDKA. Pokud zaškrtnete tento parametr, bude příslušný záznam představovat odpad, na který může být uplatněna finanční úleva až do výše 100% základního poplatku. Tento odpad může sloužit např. ke zpevnění komunikace na skládce apod. Pozn.: V editoru Skladové místo/Povolené odpady lze k odpadům typu OTZ nastavit procento vyjadřující výběr pouze části základního poplatku. Tzn. že i za odpad typu OTZ bude vybírána část základního poplatku (v závislosti na rozhodnutí krajského úřadu). 

Odpad pro rekultivaci skládky: Parametr je zobrazen jen se zaregistrovaným modulem SKLÁDKA. Slouží k označení odpadu, který je využit k rekultivaci.

Krizový odpad: Parametr je opět zobrazen jen se zaregistrovaným modulem SKLÁDKA. Použijete ho v případě uložení odpadu v rámci řešení krizových situací podle krizového zákona.

Při převzetí generovat kód nakládání BN30 místo B00: V případě převzetí daného odpadu bude nastaven kód nakládání BN30 (Zpětný odběr některých výrobků a elektrozařízení uvedených v §38 odst.1 zákona 185/2001 Sb. nebo první převzetí autovraku, když bylo zároveň vydáno potvrzení o převzetí). 

Vyluhovatelnost: Další parametr, který je vázaný na modul SKLÁDKA. Tímto parametrem stanovíte, jaký je výluh z příslušného odpadu. Podrobnosti o měření vyluhovatelnosti získáte v příloze č.2 vyhlášky č. 294/2005 Sb. 

Elektro skupina: Kód elektroskupiny má význam pouze pro tisk přílohy č.8 vyhlášky č. 352/2005 Sb. (Hlášení o zpracování, využívání a odstraňování elektroodpadů vč. hlášení o produkci a nakládání s odpady). Vyplňujte jej pouze v případě, že jsou na některém ze skladových míst zpracovávány elektroodpady (kód nakládání xN18).

Výkup a prodej v režimu PDP: Tento parametr umožňuje (v případě splnění všech zákonných náležitostí daných novelou zákona o DPH - Zákon č. 47/2011 Sb., kterým se mění Zákon č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty) zařadit skladovou položku (odpad) do režimu přenesení daňové povinnosti (PDP). Více informací naleznete v kapitole Režim přenesení daňové povinnosti PDP (novela zákona o DPH z 1.4.2011).

Poznámka: Toto políčko můžete využít pro vlastní komentář.

V seznamu odpadů nemohou existovat dva odpady se stejným kódem. Pokud např. budete vyžadovat, aby v seznamu bylo uvedeno určité kat. č. jednou s kategorii O a podruhé s kategorii N, musíte druhý zadávaný odpad založit v číselníku jako vlastní a odpovídající kódové číslo příslušně upravit. 

Po stisku tlačítka Ceník je vyvolán formulář pro zadání ceny za příjem/výdej (resp. výkup/prodej) vybraného odpadu. Pokud je požadováno, je možné aktivací parametru Odlišné firemní/občanské ceny nastavit různé ceny pro subjekty typu Firma a subjekty typu Občan bez IČ. (Subjekty typu Obec a Občané obce mají v případě dvojích cen možnost být přiřazeni do jedné nebo druhé skupiny v nastavení parametrů programu).

Odpady určené pro EKO-KOM

Následující funkcionalita je podmíněná registrací modulu EKO-KOM v programu Sklad odpadů! Umožňuje nastavit pravidla pro nastavení atributu "Určeno pro Eko-kom" (a další související atributy přenášené na výkazy pro Eko-kom generované z programu EVI) pro vybrané záznamy převáděné do formátu průběžné evidence programu EVI. Dále umožňuje ze svozových (vyžaduje modul SVOZ) a běžných příjemek od obcí plnit tabulku nádob v programu EVI, která slouží jako podklad o množství přistavených a svezených nádob (pro výkaz svozových firem, které jsou obcí (obcemi) pověřeny k čtvrtletnímu vykazování vytříděných odpadů na území obce.

Pokud je v programu EVI využíván modul EKO-KOM pro vytváření čtvrtletních výkazů o odpadech pro autorizovanou společnost EKO-KOM a.s. za účelem získání finančních prostředků z likvidace resp. z třídění odpadů z obalů, umožňuje modul EKO-KOM v programu SKLAD nastavit a následně převést do programu EVI pro vybrané druhy odpadů atributy týkající se těchto výkazů. Znamená to, že pro odpady s vazbou na katalogová čísla 150101, 150102, 150103, 150104, 150105, 150107, 200101, 200102, 200139, 200140 a 200301 lze podle skladového místa a/nebo původce přiřadit příznaky, které se poté přenášejí do čtvrtletních výkazů pro EKO-KOM a.s. Jedná se o příznaky:

  • Konečné zpracování
  • Konečný zpracovatel
  • Typ sběru
  • Čiré / barevné sklo (katalog. č. 150107 nebo 200102)
  • Pouze nápojové kartony sbírané samostatně / ve směsi (katalog. č. 150105)

Nastavení pravidel pro přenos atributů pro výkazy EKO-KOM lze definovat v číselníku odpadů po stisku tlačítka ( ) nebo po stisku Ctrl+E (viz obr.).

V této tabulce je možné nadefinovat pravidla, za jakých podmínek bude položka skladového pohybu při převodu do EVI označena příznakem „Určeno pro EKO-KOM" a jaké související příznaky EKO-KOM budou s daným odpadem přeneseny do EVI podle toho, na jaké skladové místo a/nebo od jakého původce je odpad převzatý.

Pokud je v rámci převodu dat do EVI nalezeno pro převáděný záznam odpovídající pravidlo, dávka v EVI je označena příznakem Určeno pro EKO-KOM a jsou jí nastaveny i další doplňkové údaje pro výkaz EKO-KOMu, které jsou pro dané pravidlo definovány. Při tvorbě výkazů pro EKO-KOM z programu EVI jsou tyto dávky přeneseny do výkazu, pokud splňují všechny podmínky pro umístění na daný výkaz (tzn. odpovídající katalogové číslo odpadu, odpovídající kód nakládání). 

Popis jednotlivých funkcí

Insert

Pořízení nového pravidla

F4

Změna kurzorem vybraného pravidla

Delete

Smazání kurzorem vybraného pravidla

F2

Kopie pravidla

F5

Přepočet záznamů, zobrazení aktuálního stavu (tzv. Refresh, Obnovení)

není

Parametry přenosu nádob do EVI (pro výkaz EKO-KOMu)

není

Export do MS Excel/XML/Open Office Calc

Po stisku tlačítka nebo klávesy Insert je vyvolán formulář, ve kterém je možno zadat nové pravidlo, tj. k vybraným odpadům nadefinovat požadované příznaky pro výkazy EKO-KOM (viz obr.). Tyto atributy je možné definovat pro následující kombinace údajů (seřazeno podle priority při exportu do EVI):

  1. Kód odpadu + skladové místo + původce
  2. Kód odpadu + skladové místo
  3. Kód odpadu + původce
  4. Kód odpadu

V praxi to znamená, že pro konkrétní skladové místo můžete k určitému kódu odpadu přiřadit nějaké (obecné) atributy (nazvěme je Pravidlo1), ale pokud nastavíte pro stejný kód odpadu ještě pravidlo definované kombinací kód odpadu + skladové místo + původce (nazvěme jej Pravidlo2), budou při exportu do EVI v případě tohoto původce přeneseny atributy EKO-KOM z pravidla2, který bude mít díky většímu upřesnění vyšší prioritu. 


O přenesení atributů EKO-KOM do programu EVI - Evidence odpadů se stará v rámci převodu dat do průběžné evidence exportní funkce Převod dat do EVI, popsaná v kapitole Export dat.

Limity pro příjem odpadů od občanů

Program umožňuje nastavení ročního a měsíčního limitu pro příjem odpadů od jednotlivých občanů. Ty využijete například v situaci, kdy obec omezuje hmotnost odpadů, které může občan bezplatně předat odpad za určité období.

Popis jednotlivých funkcí

Insert

pořízení nového pravidla

F4

změna kurzorem vybraného pravidla

Delete

smazání kurzorem vybraného pravidla

F2

kopie pravidla

F5

přepočet záznamů, zobrazení aktuálního stavu (tzv. Refresh, Obnovení)

F1

nápověda

V okně s přehledem nastavíte , pro jakou roli subjektů budete limity uplatňovat. Na výběr máte původce, plátce, dopravce a předávající osobu. Dále lze nastavit, zda chceme zobrazovat limity pro všechna nebo jen konkrétní skladové místo.

Založení nového limitu

Po stisku tlačítka nebo klávesy Insert je vyvolán formulář, ve kterém je možno zadat nové pravidlo pro limity. Lze zvolit konkrétní skladové místo, pro které bude limit uplatněn, případně uplatnit pravidlo jako globální, tj. pro všechna skladová místa. Limity lze uplatnit pro definované základní územní jednotky (území určité obce). Dále vybereme jeden nebo skupinu odpadů, kterých se limit bude týkat. Před zadáním samotného limitu je vhodné vybrat jednotku limitu, a typ platnosti. Uložení limitu probíhá stiskem tlačítka OK nebo klávesy F12. Pokud při ukládání dojde ke kolizi s již zadaným limitem, uživatel bude na tuto skutečnost upozorněna nedojde k uložení limitu.

V okně při vytváření příjemky, na které figuruje Občan bez IČO, najdete pole "Do limitu". To informuje o hmotnosti, která schází do vyčerpání limitu.

Při ukládání příjemky, u níž dojde k překročení limitu, budete na tuto skutečnost upozorněni. V okně s dotazem najdete informace o vyčerpaném limitu, období a typu odpadu.