Přejít na konec metadat
Přejít na začátek metadat
Shrnutí

Jak nastavit EET pokladnu v programu Sklad odpadů 8.

Obsah

Úvod

Porgram SKLAD Odpadů 8 s modulem Pokladna umožňuje nastavit EET ke komunikaci se serverem finanční správy. Pokladna tak umožní řádné zasílání hotovostních tržeb.

Certifikát

Pro nastavení EET v programu SKLAD je nutné nejprve získat elektronický certifikát z daňového portálu MFČR, kde se přihlásí všechny provozy k daném DIČ, ze kterých budou odesílány platby do systému EET. Pak získáte adekvátní počet certifikátů pro nastavení zabezpečené komunikace To vše provedete na stránkách https://adisspr.mfcr.cz/  v sekci Elektronická Evidence tržeb.

Doporučený postup je založit nejprve všechny provozy, ze kterých se budou elektronicky zasílat tržby a poté vygenerovat potřebné certifikáty.

Každý zaregistrovaný provoz dostane přiřazeno číslo provozu, což je velmi důležitý údaj. Budete ho potřebovat dále při nastavení v programu SKLAD.

Nastavení v programu Sklad

Před samotnou evidencí je potřeba si řádně nastavit program Sklad, aby se do EET zasílaly všechny údaje, které chcete evidovat, což provedete v Možnostech programu v kartě “EET“.

V této kartě může provádět nastavení pouze uživatel ADMIN.

Karta Globální nastavení

Volba serveru a módu

Pokud komunikaci s EET nastavujete, zvolte nastavení Server EET v kombinaci s možností Ověřovací mód. Pokud je program Sklad v tomto nastavení, bude zasílat údaje pouze pro ověření. Tržba zaslaná v tomto nastavení není elektronicky evidována. Pokud ověření proběhne OK, program Sklad zobrazí odpověď ve znění:

Platba dokladu č.: xxx byla odeslána do ověřovacího módu EET

Datovou zprávu evidované tržby v ověřovacím módu se podařilo zpracovat.

Pro aktivní použití v reálném provozu nastavíte volby Server EET v kombinaci s volbou Ostrý mód.

Ostrý mód - Při tomto nastavení, budou všechny vaše odeslané tržby, elektronicky evidovány!

Nastavení automatického odesílání

Jelikož ne každou platbu, která náleží do EET, se podaří odeslat okamžitě (pracujete ve zjednodušeném režimu, výpadek serveru finanční správy, …), program Sklad obsahuje Hlídač neodeslaných záznamů, které spadají do EET. Ten se dle nastavení pokouší tyto záznamy následně odeslat. Je doporučeno zde nastavit Odeslání dle nastavení v kombinaci s volbou Při spuštění programu, což bude spouštět kontrolu při každém spuštění programu Sklad a dále pak po uplynutí nastaveného času (výchozí hodnota je 1 hodina). Pokud máte všechny záznamy, které spadají do EET, v pořádku odeslány, kontrola proběhne skrytě.

Pokud však existují nějaké záznamy v programu Sklad, které spadají do EET, ale nejsou ještě odeslány, Sklad Vám umožní všechny tyto záznamy v rámci této kontroly automaticky odeslat za pomoci Hlídače EET.

Nastavení Odpadů a služeb spadajících do EET

Program Sklad umožňuje nastavení rozsahu odesílaných položek do EET.

  • Pokud máte zvoleno “Všechny položky spadají do EET“, odesílají se všechny příslušné hotovostní záznamy, které spadají do EET bez závislosti na položkách, které obsahují.
  • Pokud máte zvoleno “Do EET spadají pouze určené položky“, na formuláři záznamu v číselníku Odpady a v číselníku Služby se vám zobrazí možnost nastavení příslušnosti položky do EET. Do EET se poté odesílají pouze hotovostní záznamy, které obsahují minimálně jednu položku, která dle nastavení (viz obrázek výše), spadá do EET.

Nastavení mezního limitu odezvy

Zde nastavíte čas ve vteřinách, po který bude program Sklad čekat na odpověď serveru finanční správy na vámi zaslanou platbu, než vyhodnotí komunikaci jako neúspěšnou. Doporučené je nastavit limit v rozmezí 5–10 vteřin.

Karta Skladové místo na kartě EET

Na záložce Skladové místo se nastavuje příslušnost Vašich skladových míst k zasílání plateb do EET a dále pak parametry komunikace s EET. Veškeré nastavení se zde provádí pro každé skladové místo zvlášť.

Volba Režimu

V poli Režim zvolíte, zda skladové místo spadá do povinnosti zasílat platby do EET či nikoliv. Pokud do této povinnosti skladové místo spadá, zvolíte, zda tomu tak je v běžném, či zjednodušeném režimu (zjednodušený režim volíte pouze tehdy, pokud k tomu máte vydanou výjimku od Vašeho správce daně).

Nastavení cesty a hesla k certifikátu

Program Sklad nepodporuje, z důvodu bezpečnosti, přímé nahrání certifikátu do databáze programu. Zde tedy nastavíte pouze cestu k certifikátu, který by měl být uložen na bezpečném místě, do kterého ovšem mají přístup všichni uživatelé programu Sklad, kteří budou do EET zasílat platby. Do pole Heslo poté vložíte heslo k nastavenému certifikátu (toto heslo jste nastavovali při žádosti o certifikát).

Certifikát musí být uložen na bezpečném místě, kam mají přístup všichni uživatelé programu Sklad, kteří mají odesílat platby do EET.

Nastavení označení provozovny a pokladny

  • Každé skladové místo, které bude komunikovat se serverem finanční správy, musíte mít přihlášeno jako provoz ve svém účtu na stránkách daňového portálu. Každé takto přihlášené skladové místo dostane přiděleno označení provozu pro účely elektronické evidence tržeb. Toto označení nastavíte na příslušném skladovém místě do pole Číslo provozovny.
  • Do pole Číslo pokladního zařízení vložíte označení pokladního zařízení. Toto označení může být až 20 znaků dlouhé a může obsahovat čísla v kombinaci s malými a velkými písmeny bez diakritiky!

Číselná řada účtenek

Jedná se o číselnou řadu, která přiřazuje nepřetržitě čísla účtenek a začíná číslem 1. Z možných důvodů (např. poškození DB a ztráta dat) má administrátor programu Sklad možnost nastavit poslední použité číslo účtenky.

Nastavení odeslání a odeslání ve zjednodušeném režimu

Zde máte možnost nastavit, zda záznam, který spadá do EET, se odešle automaticky při ukládání bez jakéhokoliv upozornění, či zda se při ukládání záznamu zobrazí dotaz, zda s odesláním souhlasíte. Pokud souhlasit nebudete,  záznam se uloží, ale typ úhrady se změní na <Neúčtováno>. Pokud pracujete ve zjednodušeném režimu, máte možnost navíc nastavit, zda bude docházet k prvotnímu pokusu odeslání příslušného záznamu přímo při jeho pořízení, či nikoliv. 

            

  • Žádné štítky