Přejít na konec metadat
Přejít na začátek metadat
Obsah

Skladovými pohyby se rozumí veškeré nakládání s odpady, surovinami, recykláty (obecně skladovými položkami) v rámci skladového místa.

Partnerské skladové pohyby

Takové nakládání se skladovými položkami (odpady, suroviny, recykláty), které probíhá mezi skladovým místem a jiným subjektem, tzn. příjem/výdej resp. výkup/prodej (výkup a prodej lze v programu evidovat pouze v případě registrace modulu OBCHOD.)

Výsledkem evidence partnerského skladového pohybu je pořízení jednoho ze čtyř druhů záznamů, a to:

  1. Příjemky
  2. Výdejky
  3. Výkupky
  4. Prodejky

Následující tabulka slouží pro lepší orientaci v tom, co který skladový pohyb v praxi přesně vyjadřuje.

Typ pohybu

Materiál

Finance

Typické použití

Příjemka

příjem

příjem

příjem odpadu

Výdejka

výdej

výdej

předání odpadu jinému subjektu

Výkupka

příjem

výdej

výkup odpadů a druhotných surovin

Prodejka

výdej

příjem

prodej odpadů,surovin, výrobků

Z údajů v tabulce vyplývá, že poskytovatelem plnění (dodavatelem) je v případě příjemek a prodejek skladové místo (resp. jemu nadřazený subjekt), zatímco u výdejek a výkupek je dodavatelem partnerský subjekt. Položkami příjemek a prodejek tedy mohou být i poskytované služby a tyto typy skladových pohybů lze spolu se samostatně účtovanými službami hromadně fakturovat. 

Evidence skladových pohybů se vede pro každé skladové místo zvlášť. Program nabízí několik druhů formulářů pro každý typ pohybu odpadu. Tyto formuláře byly vytvořeny na základě většinových požadavků uživatelů programu SKLAD Odpadů 8 a každý z nich vyhovuje určitému typu provozu. Program volitelně umožňuje na všech formulářích propojení editoru s vážním zařízením.

Obecný popis formuláře pro zadávání partnerských skladových pohybů

Pro každý typ skladového pohybu tedy existuje více formulářů, což je vedeno snahou vyhovět různorodým potřebám uživatelů při pořizování záznamů. Pokud má uživatel programu nějaké specifické potřeby, které mu žádný z nabízených formulářů uspokojivě nepokryje, může si u INISOFT nechat vytvořit formulář „ušitý na míru". Principy pro zadávání dat ve všech formulářích jsou univerzální. Pro názorný příklad si zvolíme zjednodušenou jednopoložkovou příjemku (viz obr.).

U položek, vedle kterých se nachází toto tlačítkoje třeba, aby zadaný údaj korespondoval se záznamem odpovídajícího číselníku. Stiskem tohoto tlačítka se příslušný číselník otevře a umožní výběr požadovaného údaje. Alternativou k tomuto tlačítku je klávesa F9. Ta také vyvolá číselník odpovídající tomu, ve kterém políčku se právě nachází kurzor, pokud je však v políčku již něco vyplněno, nevyvolá se celý číselník, ale pouze ty záznamy, které tímto řetězcem začínají. (Příklad: pokud do políčka původce zadám písmenko „a" a stisknu F9, otevře se číselník subjektů začínajících písmenem „A".) Při výběru z číselníku subjektů je funkčnost klávesy F9 upravena tak, že pokud kritérium splňuje pouze jediná položka číselníku, je automaticky dosazena do příslušného políčka formuláře.

Tlačítkaaslouží k vyvolání číselníku smluvních (S) nebo povolených (P) odpadů. Povolené odpady jsou všechny odpady, se kterými se v rámci vybraného skladového místa může nakládat, smluvní odpady jsou definovány ve smlouvě s konkrétním subjektem, proto se toto tlačítko „zvýrazní" jen tehdy, pokud je vybrán subjekt, se kterým má skladové místo uzavřenou smlouvu. Na některých formulářích jsou ještě jiná tlačítka, jejichž funkce se vždy váže k políčku, vedle kterého jsou umístěna.

Obecné pravidlo: Při najetí kurzoru myši nad tlačítko se vyvolá text (hint) s názvem funkce a její klávesovou zkratkou.

Tlačítkosloží pro snímání hmotnosti vozidel z vyhodnocovací jednotky váhy, pokud je program SKLAD propojen s podporovaným vážním systémem (vyžaduje modul VÁŽNÍ SYSTÉM). Jinak se váha vypisuje ručně, a to buď váha vozu na příjezdu a odjezdu, nebo rovnou celková hmotnost odpadu resp. skladové položky (záleží na nastavení programu).

Pokud má odpad v číselníku nadefinovanou nehmotnostní množstevní jednotku (litr, krychlový metr apod.), má k této jednotce přiřazen také hmotnostní ekvivalent v tunách (určuje, kolik váží 1 nehmotnostní jednotka tohoto odpadu v tunách). Při výběru takového odpadu při pořizování skladového pohybu dojde k okamžité aktualizaci formuláře a je možné zadat počet jednotek odpadu. Program automaticky dosadí hmotnostní ekvivalent a dopočítá hmotnost. Možnost editovat v pořizovacím formuláři hmotnostní ekvivalent nebo výslednou hmotnost mají pouze skladová místa, která nejsou definována jako typ Skládka.

Pokud to v nastavení programu není zakázáno, umožňuje program při pořizování záznamu editovat ceny, a to jak jednotkovou, tak i celkovou cenu za danou položku. Tlačítkoslouží k přenesení jednotkové ceny dané položky tak, jak je nadefinována v číselníku odpadů.

Pořízení záznamu s více skladovými položkami

Takzvané vícepoložkové formuláře umožňují v rámci jednoho formuláře zadat více skladových položek najednou. Kromě formuláře Příjemka pro více původců (bude podrobně vysvětlena v kapitole Příjemky) se jedná o případy, kdy v rámci jednoho formuláře pro jeden partnerský subjekt budete zadávat více než jednu skladovou položku.

Některá specifika vícepoložkových formulářů si nyní popíšeme.

Na obrázku se nachází formulář pro pořízení vícepoložkové příjemky. Po vyplnění hlavičky se obsluha programu dostane k zadávání jednotlivých položek (odpadů) případně také služeb.

K tomu slouží tlačítkapro odpady apro služby. Pokud vyplníte hmotnost vozidla na příjezdu, buď ručně, nebo odečtením z vážního zařízení a stisknete tlačítko pro přidání odpadu, objeví se okno pro přidání položky vícepoložkového formuláře (viz obr.).

V případě, že jste předtím nevyplnili hmotnost vozidla na příjezdu, bude v tomto okně chybět možnost volby Vážit na odjezdu a políčko Poslední položka skladového pohybu (zaškrtávací políčko). Obojí slouží k průběžnému odvažování/dovažování vozidla (v závislosti na typu skladového pohybu) a tudíž k výpočtu hmotnosti jednotlivých odpadů podle těchto průběžných údajů. Po výběru položky z číselníku odpadů lze tedy zadat její celkovou hmotnost, pokud ji známe (do políčka Množství) nebo zadat (příp. tlačítkem odečíst z váhy) hmotnost vozidla po vyložení/naložení této položky a program celkovou hmotnost dopočítá. V případě, že se jedná již o poslední položku, zaškrtnutím příslušného políčka se průběžné vážení uzavře.

Na vícepoložkových formulářích není údaj o hmotnosti vozidla na příjezdu/odjezdu povinný, údaje o hmotnosti je možné vyplnit při zadávání jednotlivých položek.

Korekce hmotnosti

Pokud je na vícepoložkovém formuláři vyplněna hmotnost vozidla na příjezdu i odjezdu (tudíž je známa celková hmotnost všech položek) a zároveň při zadávání jednotlivých položek byla jejich hmotnost vyplněna manuálně, může se stát, že součet hmotností všech položek bude rozdílný od celkové hmotnosti položek vypočtené z rozdílu hmotnosti vozu na příjezdu a odjezdu. Při pokusu o uložení takového záznamu vás na tuto skutečnost program upozorní a nabídne několik možných řešení (viz obr.).

Této funkce lze využít i tak, že při znalosti celkové hmotnosti všech položek (rozdíl hmotností vozu před a po vyložení/naložení) může obsluha programu při zadávání jednotlivých položek vyplnit pouze jakousi „poměrnou" hmotnost (například vztaženou k číslu 100, takže součet hmotností všech položek bude roven 100), zadat celkovou hmotnost vozu na příjezdu a odjezdu a při ukládání záznamu použije korekci Přizpůsobit hmotnost položek, čímž se docílí poměrného rozložení hmotností položek do celkové hmotnosti. To je užitečné především v případech, kdy je např. celý náklad vysypán najednou a k určení hmotnosti jednotlivých složek je zapotřebí použít odhad (doporučované číslo 100 pak v podstatě reprezentuje 100%, takže do políčka Množství zadáváte procentuální množství vůči 100%).

Omezení možnosti následných úprav některých záznamů

Tato omezení vyplývají z provázanosti s účetními doklady.

  • Zákaz zpětných úprav v záznamu poté, kdy již k tomuto záznamu byla vygenerována faktura.
  • Upozornění a možnost výběru, zda povolit zpětné úpravy, pokud již byla provedena hotovostní platba.

Podrobně se příjemkám, výdejkám, prodejkám a výkupkám věnují kapitoly Příjemky, Výdejky, Výkupky, Prodejky.

Bezpartnerské skladové pohyby

Takové nakládání se skladovými položkami, které se odehrává uvnitř skladového místa, tzn. vznik, zánik nebo předruhování skladové položky.

Záznamy o těchto skladových pohybech se v programu SKLAD nacházejí pod položkou Využití/Odstranění. V této sekci se nacházejí veškeré skladové pohyby s bezpartnerskými kódy nakládání, např. vytřídění druhotných surovin, recyklace stavebních hmot apod., a dále veškeré způsoby odstranění odpadů (skládkování, spalování atd.). V této části programu se také uvádějí skladové zůstatky převedené do dalšího roku a naopak počáteční zůstatky převedené z roku minulého. Stejně jako u partnerských nakládání se veškeré pohyby zohledňují ve skladové bilanci a následně přenáší do evidence odpadů. U každého záznamu se pro identifikaci způsobu nakládání s odpadem využívají kódy nakládání.

Kódy nakládání

Tyto kódy jsou označením pro nakládání s odpady, jak jsou definovány v zákoně 185/2001 Sb. o odpadech a jemu příslušné prováděcí vyhlášce 383/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady. Kompletní seznam těchto kódů s popisem činnosti je obsažen v příloze 20 vyhl. 383/2005 Sb. ve formě tabulky jako součást přílohy k hlášení o produkci a nakládání s odpady. V rámci uživatelského komfortu a souladu s legislativou jsou tyto kódy i s popisem již přednastaveny v číselníku kódů nakládání.

Za volbu správného kódu nakládání, který se promítne do evidence odpadů, nese zodpovědnost provozovatel zařízení.

Sekce Využití/Odstranění v programu SKLAD obsahuje 2 druhy formulářů pro vytvoření záznamu k bezpartnerským skladovým pohybům.

  • Předruhování: Při činnosti zaniká jedna položka a zároveň vzniká jiná, přičemž hmotnost zůstane zachována.

  • Využití/Odstranění: Umožňuje kompletní variabilitu na straně vzniku i zániku tzn. lze mít libovolný počet položek na straně vzniku i zániku a nevyžaduje shodnou hmotnost obou stran (lze použít např. pro vznik odpadu A00, zánik odpadu xD1,xD2…, nebo v případech kdy činností vzniká z více položek jedna a naopak)

Dále se v této části programu SKLAD Odpadů 8 nacházejí funkce pro hromadné generování zneškodňující dávky, funce pro převod zůstatků do nového roku, v případě skládky i hromadné skládkování a rekultivace.

Ovládací prvky formulářů jsou stejné jako u formulářů evidence partnerských pohybů a formuláře jsou jednodušší (není třeba vyplňovat údaje o partnerském subjektu).

Bližší podrobnosti k této sekci naleznete v kapitole Využití / Odstranění.

Evidence svozových tras

Modul SVOZ umožňuje pořízení speciálního typu příjemky pro více původců (popř. plátců), což bývá typicky svoz komunálního nebo separovaného odpadu. V programu je možné nadefinovat číselník svozových tras, které obsahují jednotlivá stanoviště původců (plátců), druh a počet nádob k vyvezení, případně služby přidružené k jednotlivým stanovištím. Při pořízení svozové příjemky se celkové množství odpadu poměrově rozdělí mezi jednotlivá stanoviště podle objemu a počtu nádob. Každé stanoviště lze samostatně fakturovat.

Detailní popis svozových tras a svozových příjemek naleznete v kapitole Svoz odpadu.

  • Žádné štítky