Přejít na konec metadat
Přejít na začátek metadat

Začínáme s databázovou aplikací

Před tím, než vás seznámíme s programem OBAL 8, uvedeme zde několik poznámek, především pro ty uživatele, kteří si na databázové aplikace teprve zvykají.

Pojem „Aplikace typu klient-server“

Aplikace OBAL 8 představuje ve skutečnosti programy dva. První program (FBserver.exe – strana serveru) se spouští většinou automaticky po přihlášení do operačního systému Windows a zajišťuje správu databáze. Druhý program (Obal8.exe – strana klienta) se spouští pomocí zástupce na ploše nebo z nabídky „Start" ve Windows a představuje vlastní uživatelské prostředí. Přítomnost obou programů je nezbytná.

Strana serveru

Běžící server snadno rozpoznáte přítomností ikony v pravé části stavového řádku nebo jako proces "fbserver.exe" zobrazený ve "Správci úloh". Správa všech údajů (dat) se odehrává v tzv. databázi, kterou obsluhuje právě databázový server. Údaje v databázi jsou členěny do tabulek obsahujících vždy určitý druh informací (Existuje například tabulka subjektů, obalů na trh/do oběhu, zpětně odebraných obalů, PSČ apod.). Server může komunikovat i s několika stovkami různých klientů najednou.

Strana klienta

Program – databázová aplikace představuje uživatelský nástroj umožňující vkládání, odstraňování i změnu jednotlivých dat a následné zobrazování údajů v různých přehledech a tiskových sestavách.

Tři možné způsoby zadávání příkazů v programu

V případě všech základních operací se záznamy v databázi (vkládání, editace, odstranění) a celé řady doplňkových operací a funkcí nabízí program tři možnosti, jak tak učinit:

 

·Tlačítkem (ikonou)

 

Každý editor obsahuje nástrojovou lištu ikon, ze které je možné spouštět nejdůležitější funkce. Při použití myši se nad každou ikonou objeví tzv. bublinová nápověda, která zobrazí popis funkce a klávesovou zkratku, je-li přiřazena.

 

·Příkazem v menu

 

Podle toho, v které části programu se právě nacházíte, se kontextově upravuje i horní lištová nabídka (menu) aplikace. Některé příkazy nepodléhají aktuálnímu nastavení a jsou vždy k dispozici. Ostatní příkazy se mění podle stavu databáze a aktuálního zobrazení.

 

·Klávesová zkratka

 

Umožňuje spouštění funkcí OBAL8 stiskem kombinací kláves („horké klávesy“).

 

Klávesové zkratky jsou vypsány u položek horního lištového menu, v bublinové nápovědě nástrojové lišty ikon a také na popisu tlačítek programu .

Čtyři základní databázové operace

Mezi základní databázové operace patří tyto funkce:

 

Ikona

Funkční kl.

Popis funkce

 

Insert     

Vložení nového záznamu.

 

F4

Úprava již existujícího záznamu.

 

Delete

Odstranění existujícího záznamu.

 

F5

Obnovení přehledu – Pokud vlastníte síťovou verzi programu, je pravděpodobné, že k datům přistupuje v daném okamžiku více uživatelů. Tímto tlačítkem zaktualizujete údaje v právě zobrazeném přehledu/editoru. Můžete si tak např. prohlédnout, jaké změny v databázi provedl váš kolega

 

Pravidla při pořizování jednotlivých údajů

Aby záznamy vkládané do databáze byly smysluplné, musí údaje v nich obsažené splňovat vždy určitá kritéria:

 

·Jedinečnost a povinnost klíčových údajů – Každý důležitý záznam (subjekty, povolené odpady, služby, smlouvy, zakázky aj.) musí mít vždy přiřazen resp. vyplněn jednoznačný kód (IČ, RZ, katalogové číslo, kategorie apod.). Proto nelze např. do adresáře subjektů zapsat dvě sídla firem se shodným IČ nebo do tabulky povolených odpadů dva stejné odpady. Povinné položky jsou v editačních formulářích označeny žlutě.
·Referenční integrita dat – Některé tabulky jsou mezi sebou logicky provázány. Je proto nezbytné, aby údaje, přes které je tato vazba realizována, nabývaly určitých hodnot. Vyčerpávajícím příkladem takové integrity dat je záznam o odpadu. Ten zahrnuje údaje datum, katalogové číslo, hmotnost, kód nakládání, popř. partnerskou organizaci. Datum nebo údaj množství je omezen pouze formátem a hodnotou většinou měřitelné veličiny. Položky katalogové číslo, kód nakládání apod. jsou však v programu přesně vytyčeny. Jejich povolené hodnoty jsou již zavedené v jiných tabulkách v tzv. číselnících. Takže zatímco do poznámky lze zapsat libovolný text, do položky katalogové číslo odpadu jen takový kód, který je obsažený v tabulce povolených odpadů resp. v katalogu odpadů. Jednotlivé číselníky jsou v celém programu přístupné po stisknutí ikony nebo klávesy F9.

 

 

·Transakční přístup – Některé operace jako je import, archivace atd. jsou časově náročné. Aby nedošlo k narušení dat např. přihráním nebo vygenerováním pouze části údajů z důvodu výpadku el. proudu, jsou tyto operace ošetřeny tak, že se případná změna v databázi projeví až na samotném závěru prováděné transakce.

 

 

·Správa uživatelů – Pokud program využívá více uživatelů, je vhodné každému z nich přiřadit konkrétní jméno, heslo a práva (přístup do jednotlivých sekcí programu). Každý záznam je pak v databázi označen datem zápisu a jménem uživatele.

 

 

  • Žádné štítky