Přejít na konec metadat
Přejít na začátek metadat
Shrnutí
 Novela vyhlášky 383/2001 Sb. ze dne 21. 3. 2016 přinesla kromě mnoha dalších změn i zásadní novinky v problematice označování nebezpečných odpadů a tvorby identifikačních listů nebezpečných odpadů (ILNO). Díky přechodnému ustanovení je povinnost nového označování sběrových prostředků a nových identifikačních listů platná od 1. 6. 2016. Program EVI 8 (modul ILNO) přináší ve verzi 8.5.7.0 potřebné změny již nyní, aby uživatelé měli možnost se s novinkami seznámit a včas se připravit na změny ve svých provozovnách.
Obsah
 

Novinky v legislativě platné pro modul ILNO

Novela vyhlášky 383/2001 Sb. přinesla dvě zásadní změny.

Upravený obsah identifikačního listu nebezpečného odpadu

Příloha č. 3 vyhlášky definuje obsah identifikačního listu nebezpečného odpadu, který musí být dle §5 odst. 4 umístěn v blízkosti shromažďovacího prostředku nebezpečného odpadu. Po novele vyhlášky došlo ke změnám v celém identifikačním listu a to zejména ve způsobu označení původce či oprávněné osoby, popisu fyzikálních a chemických vlastností odpadu a identifikace jeho nebezpečných vlastností.

Program EVI 8 (modul ILNO) obsahuje přepracovaný formulář identifikačního listu a dvě nové tiskové sestavy podle požadavků novelizované vyhlášky.

Nový způsob označování sběrových prostředků

Povinnost označovat sběrové prostředky prošla zásadní úpravou. Způsob a rozsah označování nebezpečných odpadů je uveden v příloze č. 29 vyhlášky. Nově označení sběrového prostředku obsahuje méně povinných informací, ale jsou naopak zavedeny povinné rozměry jak pro štítky s popisem nebezpečného odpadu, tak i pro symboly nebezpečnosti na štítku.

Program EVI 8 (modul ILNO) přináší kompletní novou sadu tiskových sestav pro označování sběrových prostředků.

Podrobný pohled na změny v programu EVI 8 (modul ILNO)

V rámci zapracování novinek v legislativě byl modul ILNO přepracován tak, aby plně odpovídal novým požadavkům a zároveň přinesl nové funkce, které usnadní práci s modulem.

1)    Nový formulář identifikačního listu nebezpečného odpadu

Nový formulář identifikačního listu byl vytvořen jak s ohledem na novou přílohu č. 3 vyhlášky, tak i s ohledem na zajištění přehlednosti celého formuláře.

Formulář je nově rozdělen na tři sekce (záložky), které obsahují sadu společných údajů identifikačního listu.

Základní údaje obsahují popis odpadu podle ADR a informace o původci (oprávněné osobě) a také nové údaje o zpracovateli samotného identifikačního listu včetně datumu vyhotovení.

Vlastnosti odpadu popisují fyzikální a chemické vlastnosti odpadu a také jeho nebezpečné vlastnosti. Označování nebezpečných vlastností bylo kompletně přepracováno, aby odpovídalo nové legislativě a bylo přehlednější než v předchozí verzi.

Bezpečnostní opatření obsahují sadu ostatních údajů, které popisují požadavky pro bezpečné soustřeďování odpadu, opatření při nehodách, důležitá telefonní čísla a ostatní důležité údaje.

                       

2)    Nové tiskové sestavy pro identifikační listy nebezpečného odpadu

V menu Tisk a na panelu nástrojů nabízí modul ILNO dvě hlavní tiskové sestavy. Tyto tiskové sestavy slouží k tisku samotného identifikačního listu nebezpečného odpadu podle přílohy č. 3 vyhlášky. První sestava (dostupná i pod klávesou F7) tiskne identifikační list v kompaktní podobě na jednu stranu A4. Druhá sestava (klávesová zkratka Shift+F7) nabízí stejné údaje vytištěné na dvě strany A4. Pokud jsou na formuláři identifikačního listu správně vyplněny všechny údaje, tak obě sestavy odpovídají legislativním požadavkům včetně velikosti symbolů nebezpečných vlastností.

 

3)    Přepracovaný systém tisku štítků pro označení sběrových prostředků

Z důvodu zcela nového znění přílohy č. 29 o označování nebezpečných odpadů byl v modulu ILNO zaveden nový systém tisku štítků na sběrové prostředky. Vyhláška nově definuje povinné velikosti štítků a symbolů nebezpečnosti na nich podle velikosti obalu na nebezpečný odpad. Existují celkem čtyři kategorie těchto velikostí a těm odpovídají i nové tiskové sestavy. Jednotlivé tiskové sestavy jsou vytvořeny tak, aby zajistili jak čitelnost informací, tak i dostatečnou velikost symbolů nebezpečnosti. Rozložení štítků je vždy koncipováno tak, aby zaplnily jednu stranu A4 a byl tak umožněn tisk například na samolepící štítky.

 

4)     Hromadný tisk štítků pro označení sběrových prostředků

Modul ILNO při tisku štítků spolupracuje s modulem Hromadné operace. V případě, že je klávesou F11 označeno více identifikačních listů, nabídne se uživateli možnost hromadně vytisknout na jednu stranu A4 štítky pro různé nebezpečné odpady. Příklad takového tisku ukazuje následující obrázek pro dva různé nebezpečné odpady.

 

5)    Parametry programu pro modul ILNO

Funkce modulu ILNO je možné změnit pomocí Parametrů programu. Parametry programu jsou k dispozici pod ikonou  a nebo po stisku klávesové zkratky Ctrl + Alt + P.

Parametry programu - Identifikační listy NO - Při tisku nezobrazovat náhled identifikačního listu před tiskem

Při zaškrtnutí tohoto parametru se při tisku identifikačního listu nezobrazuje náhled a tisková sestava se rovnou odesílá do tiskárny. Tímto se ušetří čas při tisku více záznamů najednou.

Parametry programu - Identifikační listy NO - Označení sběrového prostředku

Pro tisk štítků označení sběrového prostředku lze nastavit dvě volby. První vytiskne jeden štítek na stránku a druhá štítky zaplní celou stránku A4.

6)    Šablony identifikačních listů

Modul ILNO obsahuje stovky šablon identifikačních listů, které jsou k dispozici pro vytváření vlastních identifikačních listů. Platí zde důležité upozornění: šablony jsou formulovány obecně a před použitím je nutné je revidovat a přizpůsobit situaci na provozovně. Nedoporučujeme prosté přebrání šablony.

Toto upozornění je platné i s novou legislativou po novele vyhlášky 383/2001 Sb. Se změnou systému přidělování nebezpečných vlastností odpadu (a symbolů nebezpečnosti) je nutné ověřit a správně přidělit nebezpečnou vlastnost podle konkrétního odpadu v provozovně.

Režim šablon se v modulu ILNO aktivuje přepnutím parametru v pravé horní části okna. V režimu šablon není dostupný tisk – je nutné šablonu převést do evidence identifikačních listů pomocí funkce Kopie šablony id. listu do evidence (klávesová zkratka F2).

 

 

  • Žádné štítky