V případě, kdy chci z jedné skladové položky udělat položku jinou, jedná se o tzv. předruhování. Taková situace může nastat například ve chvíli, kdy po vytřídění jednoho katalogového čísla odpadu vzniknou nové, již vytříděné odpady. Jedním z příkladů této situace je například, když z objemného odpadu 20 03 07 vytřídím různé odpady, které mají svá katalogová čísla. Může mi tak objemného odpadu vzniknout například plastový odpad (20 01 39), papír (20 01 01), směsný komunální odpad (20 03 01) a další...
K tomuto procesu v modulu Sklad a Obchod využíváme agendu Interní skladové doklady, která obsahuje formuláře pro jednopoložkové nebo vícepoložkové předruhování. Jak název napovídá, v jednopoložkovém formuláře pracujeme s jednou položkou, ze které vytváříme druhou.
Ve formuláři jsou povinná pole označena žlutou barvu. V hlavičce formuláře se jedná se o údaj o datu a času uloženého záznamu a o čísle dokladu.
Dále je nutné vybrat kód nakládání a položku, která zaniká a určit její hmotnost.
Na protější straně je nutné uvést položku, která z ní vzniká - množství se zrcadlí vzhledem k zanikající položce. V tomto případě si program ohlídá kód nakládání, který při vzniku dané položky má použít (A00 nebo BN40).
Při zadávání do formuláře může uživatel zadat skladovou cenu dané položky a ve spodní části (vznik) může určit, jaká je pořizovací cena dané komodity.
Ve spodní části může uživatel zvolit, že si nepřeje, aby se tento skladový doklad promítl do evidence odpadů.
Na rozdíl od jednopoložkového formuláře si v tomto může uživatel vybrat vícero položek, s nimiž bude pracovat a není tak limitován pouze na jednu.
Ve formuláři pro vícepoložkové předruhování jsou povinná pole taktéž označena žlutě.
Kromě údajů v hlavičce je potřeba zde vybrat kód nakládání pro zánik položek a zároveň i pro jejich vznik.
V buňce "položka" jsou naznačeny tři tečky, kterými otevřeme číselník skladových položek a z něj můžeme vybrat ty, se kterými chceme pracovat.
Formulář je opět rozdělen na části Zanikající položky a Vznikající položky. Do obou z nich lze zadat libovolné množství.
Ve spodní části vidíme součet všech zanikajících položek a všech vznikajících, abychom jednodušeji porovnali, jestli poměr vznik : zánik odpovídá či nikoliv.
Ve spodní části může uživatel zvolit, že si nepřeje, aby se tento skladový doklad promítl do evidence odpadů.
Tyto skladové doklady se v kombinaci s modulem Propojení s odpady umožňují vytvořit odpadové dávky v průběžné evidenci s příslušnými kódy nakládání, které byly při vytváření dokladu uvedeny.