Přejít na konec metadat
Přejít na začátek metadat

IS ENVITA rozlišuje, zda chce uživatel data pouze zobrazit nebo je chce měnit či zadávat. Pro zobrazení dat slouží základní přehled (někdy nazýván též grid), o jehož možnostech se dočtete v Práce s přehledy. Pro zadávání údajů nebo změnu již zadaných údajů slouží editační formulář. Pomocí něj lze například založit nový subjekt nebo opravit údaje na již vytvořené dávce odpadu. Pro každou agendu je samozřejmě formulář jiný, protože se zadávají odlišné údaje. V této kapitole je popsána obecná práce s formuláři.

Tlačítkové funkce

Obvykle obsahuje editační formulář tyto funkce (tlačítka v horní liště):

Uložit a zavřít

Funkce umožní uložit data zadaná ve formuláři a zároveň zavře formulář.

Uložit a nový

Funkce umožní uložit data zadaná ve formuláři a zároveň otevře nový prázdný formulář pro zadání dalšího záznamu. 

Postupný opis

Funkce umožňuje postupně vkládat do polí hodnoty z předchozího uloženého formuláře. Tuto funkci je tedy potřeba vyvolat na všech požadovaných polích ve formuláři.

Opis

Funkce umožňuje zkopírovat veškeré údaje z předchozího uloženého formuláře.

Zavřít

Uzavření formuláře a návrat do přehledu uložených záznamů. Pokud byla některá data od posledního uložení změněna, pak je uživatel dotázán, zda chce změněné údaje uložit či nikoliv a zachovat tak původní hodnoty od posledního uložení.

Průchod formulářem

Každý formulář obsahuje určité položky, které mohou či musí být vyplněny. Mezi položkami se můžete pohybovat pomocí klikání levým tlačítkem myši - kurzor skočí na vámi požadované (vybrané) pole. Druhou variantou je pohyb pomocí klávesy TAB nebo ENTER. V tomto případě se kurzor vždy nastaví na další pole, které následuje za aktuálně vybraným. Pole, do kterých nelze zapisovat nebo vybírat hodnotu, jsou přeskakována.

Povinné a přístupné položky

V každém formuláři existují položky, které jsou povinné. To znamená, že bez jejich vyplnění není možné data ve formuláři uložit. Může se jednat například o kód odpadu, název subjektu apod. Tato pole jsou ve formuláři označena žlutou barvou.

Některé položky mohou být nedostupné, což znamená, že v určitém případě (v závislosti na jiných hodnotách) je není možné vyplnit. Tento případ může nastat např. na dávce odpadu při použití kódu nakládán A00, kde se znepřístupní položka Partner. Tato položka se totiž vyplňuje pouze v případě, že se vyplní partnerský způsob nakládání, např. AN3.

Vyplňování hodnot

Jednotlivé hodnoty v editačních polích lze vyplňovat několika způsoby:

  • Zápisem textu z klávesnice
  • Zápisem textu a výběrem z Našeptávače
  • Výběrem z číselníku pomocí kliknutí na ikonu  - toto lze použít např. u PSČ, ZÚJ, kód nakládání
  • Výběrem z externích číselníků pomocí kliknutí na ikonu  - toto lze použít pro výběr subjektů / provozoven z databáze RES
  • Výběrem z přednastavených hodnot pomocí rozkliknutí tlačítka šipky  - toto lze použít například pro výběr data nakládání s odpadem nebo výběr kategorie odpadu
  • Zaškrtnutím pole  - toto lze použít například pro určení, zda je adresa provozovny shodná s adresou sídla

Formulář subjektu

Formulář dávky odpadu

  • Žádné štítky