Skip to end of metadata
Go to start of metadata
Shrnutí

Na této stránce najdete seznam nejčastějších dotazů a potíží (s řešením), které se týkají přechodu na Firebird 3.0.

Obsah

Databáze byla vytvořena nebo reindexována na jiné/vyšší verzi Firebird

Předmět dotazu

V okně Firebird server nastavení je po testu chybové hlášení: Databáze byla vytvořena nebo reindexována na jiné/vyšší verzi Firebird.

Chybové hlášení se objevuje v případě, že byl přeinstalován server Firebird na verzi 3, ale nebyl proveden převod DB z formátu Firebird 2.5 na Firebird 3.0. Proveďte převod DB ve složce DBINI pomocí převodníku FBpřevodDB.exe. Před převodem zkontrolujte min. verzi DB 2.0.4 a proveďte si ručně před převodem zálohu složky DBINI.

Ke stažení: Nástroj pro převod databází FBPřevodDB.exe

Na vzdáleném počítači není spuštěn Firebird server.

Předmět dotazu

V okně Firebird server nastavení je po testu chybové hlášení: Na vzdáleném počítači není spuštěn Firebird server. / Neprávná cesta k databázi.

Příčin může být více:

Neběží služba Firebird server.

Zkontrolujte, zda běží Firebird 3.0. Do nabídky start napište "services.msc" a potvrďte Entrem, v okně služeb zkontrolujte, že služba Firebird server opravdu běží (sloupec Stav - Spuštěno). Pokud běží, otevřete Ovládací panely a v nastavení Programy a funkce zkontrolujte, že jde o Firebird 3.0.

Na počítači jsou nainstalovány dvě instance Firebirdu.

Otevřete Ovládací panely a v nastavení Programy a funkce se ujistěte, že je nainstalován jen Firebird 3.0, pokud máte Firebird 2.5 a nepotřebujete ho pro běh jiné aplikace (např. účetního programu), odinstalujte ho. Pokud potřebujete používat k běhu jiné aplikace starší Firebird než je verze 3.0, následujte náš návod pro instalaci druhé instance.

Při připojování se objevuje hláška frmIBServer.dbMain

Nahradit je jí potřeba také v umístění C:\Windows\SysWOW64, nebo C:\Windows\System32 (v případě 32 bit OS), pokud zde nenajdete knihovnu GDS32.dll, nechte prohledat celou složku C:\Windows (ideálně pomocí Total Commanderu - vyhledávání ve Windows ji obvykle nenajde). Knihovna GDS32.dll má obvykle cca 550 kB, zatímco knihovna pro Firebird 3.0 má cca 1,3 MB.

Problém s firewallem

Není povolena komunikace na daném portu kde běží Firebird server (výchozí port 3050). Nejjednodušší vyzkoušení zda program blokuje firewall je dočasně zakázat firewall ve Windows (Ovládací panely), nebo antivir který firewall ovládá. Komunikaci lze také ověřit např. pomocí příkazu telnet - telnet se ale musí obvykle doinstalovat do OS - přidat/odebrat součásti Windows - přidat "telnet") - tento způsob je pro pokročilé s práci IT. Návod pro nastavení pravidla pro komunikaci ve firewallu Windows Defender najdede zde: Nelze se připojit k DB ze síťového PC.

Přeinstalovat Firebird 3.0

Ruční přeinstalace obvykle vyřeší mnoho nenadálých potíží s Firebirdem. Jak provést správně ruční přeinstalování se dozvíte v našem manuálu na odkazu: Ruční instalace Firebird 3.0

Neznám heslo k databázi

Předmět dotazu

 V okně Firebird server nastavení je po testu chybové hlášení: nesprávné uživatelské jméno nebo heslo.

Při ruční instalaci Firebird serveru se zadává heslo pro SYSDBA. Zde zřejmě nebylo zadáno výchozí heslo "masterkey". Pokud nebylo heslo zadáno, tak je heslo zřejmě prázdné. Zkuste zadat pouze uživatele SYSDBA s prázdným heslem. Nicméně je třeba heslo na Firebird serveru změnit na "masterkey".

Nastavené heslo na Firebird serveru by mělo jít případně změnit pomocí "gsec.exe" (umístěný v root složce Firebird). Případně lze přeinstalovat Firebird (nezapomeňte odmazat zbytek adresáře v Program Files - odstranění ponechaných konf. souborů) a provést novou instalací Firebird s nastavením nového hesla pro SYSDBA - "masterkey". Viz také návod na instalaci Firebird: Ruční instalace Firebird 3.0